Dodano: 6 listopada, 2022. Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2022 19:34

HTTP a HTTPS

Strona jaką widzimy na ekranie naszego komputera, tabletu lub telefonu wyświetla się dzięki temu, że nasze urządzenie łączy się z serwerem na którym znajduje się ta strona. Następuje przesyłanie danych. Może ono odbywać się na dwa sposoby. NIEZABEZPIECZONY sposób czyli http lub ZABEZPIECZONY HTTPS. Zastosowanie protokołu HTPS, a więc użycie szyfrowanej wersji HTTP, w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo użytkowników jak i właściciela strony.

Protokół HTTP:Protokół HTTPS:
Adres strony zaczyna się od: http://Adres strony zaczyna się od htttps://
Domyślny port HTTP to 80Domyślny port HTTP to 443
NIE szyfruje loginów i hasełSZYFRUJE loginy i hasła
NIE szyfruje treści formularzaSZYFRUJE treść formularza
W wyszukiwarkach strona jest oznaczona jako NIEzabezpieczonaW wyszukiwarkach strona jest pokazana jako ZABEZPIECZONA
Informacje jakie użytkownik podaje na stronie są ŁATWE do PRZECHWYCENIA i WYKORZYSTANIATrudno przechwycić dane użytkownika. Skuteczność certyfikatu kosztuje, ale daje też gwarancję finansową =, zwrotu w razie przechwycenia danych.

Usługa HTTPS jak włączyć?

Rzeczy jakich potrzebuję?

Certyfikat SSL

Jak włączyć usługę HTTPS

Krok 1 Certyfikat SSL

Potrzebujesz dostępu do certyfikatu SSL. Jeżeli Twoja strona dopiero startuje możesz zacząć od darmowego certyfikatu Let’s Encrypt. Dzięki organizacji: https://letsencrypt.org/ każdy ma możliwość podstawowego zabezpieczenia swojej domeny.

Krok 2

W zależności od środowiska programistycznego, na jakim oparta jest Twoja strona czekają Cię różne kroki. Wszystkie sprowadzają do włączenia bezpłatnego lub płatnego certyfikatu SSL.

Krok 3

Ostatni, lecz nie mniej ważny niż poprzedni. Koniecznie musisz zastosować przekierowanie 301 dla całej swojej domeny. Informujesz w ten sposób wyszukiwarki, że dres Twojej dotychczasowej domeny zmienił się. Nie zaczyna się już

Call Now Button